Henclewski Nieruchomości

 Często mylnie uważa się, iż usługa pośrednictwa polega tylko i wyłącznie na skojarzeniu dwóch stron transakcji. Tymczasem umowa pośrednictwa, zdefiniowana w art.180 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r., jest umową starannego działania, a nie umową rezultatu. Oznacza to, iż rzetelny pośrednik, aby oczekiwać zapłaty swojego wynagrodzenia, powinien wykonać szereg czynności dla swojego klienta. Nie ma skończonej listy tych czynności, gdyż każda sprawa jest inna i często wymaga indywidualnego podejścia. Ogólnie można jednak określić, iż pośrednik powinien wykonać takie czynności, które jego klientowi będą dawały maksimum bezpieczeństwa przy podejmowaniu często życiowej decyzji, jak np.

Dopiero taki zakres przeprowadzonych czynności w pełni upoważnia profesjonalnie działającego pośrednika do wystawienia faktury za swoją usługę. Skojarzenie dwóch stron transakcji to tylko warunek konieczny, ale na pewno nie wystarczający dla wypełnienia umowy pośrednictwa jako umowy starannego działania.

Niestety wielu pośredników jeszcze dzisiaj kojarzenie traktuje jako początek i koniec swojej pracy. Są oni więc tylko i wyłącznie „pokazywaczami”, a nie profesjonalnymi pośrednikami. Ich pracę często dziś zastępują portale z ogłoszeniami nieruchomości, które pomagają skojarzyć dwie strony transakcji. Nie zastąpią one jednak pracy profesjonalnego pośrednika i szeregu usług, które świadczy on na rzecz swojego klienta.

Adam Henclewski

Doradca rynku nieruchomości